نشریه شب عاشورا محرم الحرام هیات انصارالحسین (علیه اسلام) امامزاده شعیب سبزوار


10_2

نشریه شب دهم محرم مجموعه نشریه های محرم هیات انصار الحسین ، امامزاده شعیب سبزوار

نشریه شب عاشورامحرم
مجموعه نشریه های محرم
هیات انصار الحسین ، امامزاده شعیب سبزوار

عاشورا

آقا ببخشید منحور یعنی چه؟بعدازظهر آن روز گرم چشمش همه جا را دود می دید !آخر نگفتی منحور یعنی چه؟داشتم می گفتم آنقدر تشنگی بر او غلبه داشت که همه جا را دود می دید.آب را هم جلوی رویش به زمین می ریختند و یا به زیر شکم اسب هایشان می مالیدند!ای بابا کسی نمی داند منحور یعنی چه؟ و از نفس افتاد تا حالا ۱۹۵۰ خط روی بدنت کشیده ای؟۱۹۵۰ زخم چه؟کالقنفذ چه؟مقتل را نخوانده ای مگر؟نمی دانی چیست؟منحور را بگو؟یعنی چه؟اصلا” بیا ادامه ندهیم .یک عده آن طرف تر را بگو که کاری به گودال نداشتند و مشغول تماشا بودند آخر وقتی روی تل ایستاده بود تقریبا”از همه جای دشت دیده می شد!همه او را می دیدند و با انگشت به هم نشان می دادند!یکی جوابم را بدهد؟منحور یعنی چه؟

جهاد کبیر

خب، اطاعت از کافرین نکن، پس چه‌کار کن؟ وَ اتَّبِع ما یوحی‌ اِلَیکَ مِن رَبِّکَ اِنَّ اللهَ کانَ بِما تَعمَلونَ خَبیرًا. [میفرماید:] یٰاَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللهَ وَ لا تُطِعِ الکفِرینَ و المُنفِقینَ اِنَّ اللهَ کانَ عَلیمًا حکیمًا * وَ اتَّبِع ما یوحی‌ اِلَیکَ مِن رَبِّکَ اِنَّ اللهَ کانَ بِما تَعمَلونَ خَبیرا؛ از آنها تبعیّت نکن؛ تو برنامه داری؛ تو برنامه‌ی کار داری، برنامه‌ی زندگی داری؛ وحی الهی تو را تنها نگذاشته است؛ قرآن در اختیار تو است، اسلام در اختیار تو است، برنامه‌ی اسلام در اختیار تو است؛ این راه را برو. ببینید اینها همه آیات اوّل سوره‌ی احزاب است؛ پشت سر هم؛ اوّل، اِتَّقِ اللهَ وَ لا تُطِعِ الکفِرینَ وَ المُنفِقین؛بعد، وَ اتَّبِع ما یوحی‌ اِلَیکَ مِن رَبِّک؛پشت سر [آن‌]، جواب این سؤال است که خب، خطر وجود دارد، فشار می‌آورند؛ وَ تَوَکَّل عَلَی اللهِ وَ کَفی‌ بِاللهِ وَکیلا در مقابل همه‌ی این فشارها به خدا تکیه کن؛ به خدا تکیه کن. توکّل معنایش این نیست که کار را رها کنید بنشینید تا خدا بیاید عوض شما کار را انجام بدهد؛ این نیست؛ توکّل این است که شما راه بیفتید، عرق بریزید، تلاش کنید، آن‌وقت یقین داشته باشید که خدای متعال شما را کمک خواهد کرد؛ امروز مسئله‌ی جمهوری اسلامی این است

زائر حسین ، ضیافت بلا

کسی که سیدالشهدا(ع) را در روز دهم محرم زیارت کند و در کنار قبر حضرت، برای ایشان عزاداری نماید و بگرید، روز قیامت خداوند را با ثواب دو هزار حج، دو هزار عمره و دو هزار جهاد، آن هم حج و عمره و جهادی که همراه رسول الله(ص) و ائمه ی معصومین(ع) باشد، ملاقات می کند. سپس از امام(ع) می پرسد: «وظیفه ی کسی که در دور دست هاست و ممکن نیست در آن روز خودش را به حرم سیدالشهدا(ع) برساند، چیست؟» حضرت فرمودند: «به صحرا یا به جای بلندی از خانه اش برود و به سوی حضرت اشاره کند و سلام دهد و در نفرین قاتلین حضرت بکوشد؛ پساز این سلام و لعن، دو رکعت نماز بخواند. این کار را باید در ابتدای روز و پیش از ظهر انجام دهد؛ سپس برای سیدالشهدا(ع) عزاداری و گریه کند و به اهل خویش و کسانی که از آن ها تقیه نمی کند نیز، به عزاداری و اظهار جزع دستور بدهد. به یک دیگر نسبت به مصیبت سیدالشهدا(ع) تعزیت بگویند. اگر کسی این اعمال را انجام دهد، من ضمانت می کنم که خدای متعال همه ی آن ثواب ها را به او نیز عطا می کند.» روایات در این باره فراوان است ، جمع همه ی روایات هم در این زمینه به این صورت است که انسان ابتدا باید آداب زیارت را رعایت کند؛ یعنی به صحرا و فضای وسیع و یا بالای بام برود؛ سپس به قبر سیدالشهدا(ع) اشاره کند؛ یک سلام و لعن مختصر و دو رکعت نماز بخواند؛ بعد تکبیر بگوید و زیارت ششم امیرالمؤمنین(ع) یا زیارت امین الله را قرائت کند؛ پس از آن، زیارت عاشورا بخواند و آن گاه نماز زیارت را به جای آورد؛ بعد از آن نیز دعای «علقمه» را بخواند. این طریقی است که اگر انسان به آن عمل کند، همه ی احتمالاتی را که رعایت آن در زیارت عاشورا ممکن است، رعایت کرده است.

خانواده ام

شهدای کربلا، زنان خود را طلاق دادند تا بیایند در کربلا و مسئولیت خود را انجام دهند.امام حسین (علیه السلام) نیز خانواده اش را آورد تا آنها هم مسئولیتی که در محافظت از دین خدا را به عهده دارند، انجام دهند.با این تفاسیر آیا صحیح است که کسی با بهانه خانواده در کربلا حاضر نباشد؟آیا طرماح می تواند با توجیه خانواده خیال خود را راحت کند؟امام به طرماح فرمود : اگر قصد یاری داری، شتاب کن، خدا تو را ببخشاید.طرماح گفت : دانستم به یاری من محتاج است. خب برو! اما زود بیا! وقتی داشت می آمد، آن هم با عجله، گفتند : کجا می روی؟ گفت : یاری حسین!گفتند : بنشین که دارند سرها را می برند!دیر شد! حالا او هم مثل ما باید هرشب زانوی غم بغل بگیرد و با حسرت بگوید : یا لیتنا کنا معکم… سوال : خب، کارهایمان را انجام ندهیم؟بله، انجام بده طرماح! اما تو که دیدی حسین را محاصره کرده اند، تو که دیدی زن و بچه حسین در محاصره اند، زن و بچه خودت از زن و بچه امام حسین مهم تر بود؟؟!! یک وقت است که ندیده ای، اما تو که داستان غربت امام را دیدی! همیشه دعوا سر اولویت بوده و هست! این اولویت ها جهت زندگی ها را مشخص می کند.

باز این چه شورش است

یک سال نزدیک ایام روضه رفتم روضه خوان را دعوت کنم. منزلشان درکوچه ای بود که در میان آن پیچی قرار داشت. وارد کوچه شدم و از پیچ که عبور کردم دیدم سگ درنده ی بزرگی نشسته است.آن سگ معروف بود و آن قدر قوی بودکه از دستش نمی شد فرار کرد و کسی جرات نمیکرد از جلوی او عبور کند؛ نه راه پیش داشتم نه راه پس.دیدم اگر به من حمله کند از من چیزی نمی ماند(مرحوم آقای همایونی ظریف جثه بودند).یک لحظه مضطرب شدم ایستادم و گفتم اگر ماموری که مرا بگیری، من سگ که هستم که بایستم و اگر مامور نیستی ، تو سگ که هستی که مرا بگیری. ناگهان سگ به آرامی جلو آمد و پوزه اش را بر کفش من مالید و به قلبم افتاد که میگوید همایونی من هم معرفت دارم و میدانم که برای دعوت روضه خوان آمده ای. همان کسی که تورا همایونی خلق کرده مرا هم سگ خلق کرده است؛ ولی من با خادم امام حسین کاری ندارم. من هم با آرامش رفتم و آن روضه خوان را دعوت کردم و برگشتم و در برگشت هم دنبال من آمد و من را تا دم کوچه بدرقه کرد و برگشت.

علامه طهرانی

در ادامه برای شناخت بهتر علامه حاج سید محمد حسین حسینی طهرانی (رحمه الله) پیام رهبر انقلاب آیت الله سید علی خامنه ای (مدظله العالی) در پی درگذشت ایشان در ۱۸ تیر ۱۳۷۴ را قرار میدهیم:حضرات حجج اسلام آقایان حاج سید محمّدصادق حسینی تهران و اخوان محترم خبر رحلت عالم ربانی و سالک مجاهد روحانی آیةالله آقای حاج سید محمّد حسینی تهرانی را با اندوه و افسوس بسیار، دریافت کردم و عمیقاً متأسف و مصیبت زده شدم. ایشان از جمله فرزانگان معدودی بودند که مراتب برجسته‌ی علمی را با درجات والای معنویت و سلوک، توأماً دارا بودند و در کنار فقاهت فنی و اجتهادی، به فقه الله الاکبر نیز که از مقوله‌ی شهود و محصول تجربه‌ی حسی و مجاهدت معنوی است، نائل گشته بودند. فقدان آن عزیز، برای آشنایان و ارادتمندانشان خسارتی دردناک و غمی هائل است.این‌جانب با قلبی اندوهگین و ملول، به شما آقازادگان محترم و والده‌ی محترمه و دیگر فرزندان و اخوان کسان و نزدیکان و نیز دوستداران و ارادتمندان ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و حشر با احبه و اولیاء را مسألت می‌کنم. هنیناً له اعدةالله لاولیائه و عباده الصالحین والسّلام علیکم و رحمةالله.

 


نظر بدهید